XMěřící technika pro řemeslníky

Zatímco optické nivelační přístroje se ve stavebnictví využívají již desetiletí, moderní laserové měřící přístroje si cestu k řemeslníkům našly teprve nedávno.

V dnešní době je již těžko představitelné, že by se řemeslník obešel bez moderních měřících přístrojů, které v mnohém směru usnadňují a hlavně urychlují jeho práci. Ještě před pár lety bylo použití moderní laserových měřících přístrojů doménou větších firem. S postupem času i menší firmy a drobní řemeslníci zjistili, že při stavebních exteriérových, ale i dokončovacích interiérových pracích je nezbytné začít využívat techniku, díky které se jejich práce zrychlí a zpřesní.

Zatímco optické nivelační přístroje se ve stavebnictví využívají již desetiletí, moderní laserové měřící přístroje si cestu k řemeslníkům našly teprve nedávno.

Optický nivelační přístroj vyniká robusností a jednoduchostí, pomocí něj dokážete snadno vytyčit různé výškové hodnoty. Optické niveláky pracují s přesností 0,7-2 mm/km obousměrně, mají odolnou mechanickou konstrukci a odolávají prachu a vodě. Na trhu najdete dnes celou řadu levnějších i dražších přístrojů, při jejich výběru se poraďte s našimi odborníky, kteří doporučí vhodný přístroj právě pro vás.

Oproti tomu moderní laserové přístroje nabízejí větší rychlost a pohodlí při měření, při využití všech možností můžete vytyčení provést samostatně bez nutnosti dalšího pracovníka. Tím ušetříte nejen čas, ale i náklady.

Laserové přístroje pracují automaticky, detektor vám umožní automaticky detekovat emitovanou linii a např. pomocí dálkového ovládání, u dražších přístrojů, můžete nastavovat sklon paprsku. Laserové přístroje jsou univerzální a umožňují práci jak ve venkovních tak vnitřních podmínkách. V případě exteriérových prací, jako je vytyčování výšek, určování spádu apod. je výhodné využití kvalitních rotačních laserů.

Rotační lasery umožňují zobrazení paprsku v rozsahu 360°, ale současně je možné nastavit i výseč paprsku, případně bouze bodovou linii, jak horizontální tak vertikální. Křížové nebo-li multilineární lasery zobrazují jeden nebo více horizontálních paprsků v dopředném směru, dále jeden nebo více vertikálních paprsků, které jsou vzájemně kolmé. Ty nejpokročilejší křížové lasery zvládají zobrazení paprsku okolo 360°.
Přesnost optického nivelačního přístroje i laserového přístroje je srovnatelná.


Měření vzdáleností elektronicky je již dnes běžnou záležitostí. Ačkoliv v některých specifických případech stále nejlépe využijete pásmo, většina stavařů nebo pracovníků stavebního dozoru si dnes práci bez laserového dálkoměru neumí představit.

Na trhu najdete jednoduché přístroje, pomocí kterých změříte opravdu pouze vzdálenost z bodu A do bodu B, pokročilejší (ale neznamená to dražší) přístroje umožňují kontinuální měření, připočítávání vzdáleností, různé Pythagorovy úlohy, které dopočítají hodnotu na základě jiné naměřené hodnoty.

Ještě dokonalejší laserové dálkoměry umožňují výpočet a zobrazení sklonu.

TOP produkty nabízejí možnost odečtu pomocí kamery, které s výhodou využijete při měření velkých vzdáleností nebo v nepříliš dobře dostupných prostorách.

Moderní laserové dálkoměry pomocí BT spolupracují s aplikacemi v chytrých telefonech, takže si všechna naměřená data můžete pohodlně přenést do grafické aplikace a nemusíte nic ručně přepisovat.Platební metody