XJe nutné pravidelně kalibrovat přístroje?

Stavebníci, strojaři i geodeti by těžko určili potřebnou rovinu bez kvalitního nivelačního přístroje. Ať už ale používají jakýkoliv optický přístroj a dávají přednost jakékoliv značce, vždy očekávají, že naměří přesné hodnoty.

Je nutné pravidelně kalibrovat nivelační přístroje?

Nivelace je neodmyslitelnou součástí běžných vyměřovacích prací. Stavebníci, strojaři i geodeti by těžko určili potřebnou rovinu bez kvalitního nivelačního přístroje. Ať už ale používají jakýkoliv optický přístroj a dávají přednost jakékoliv značce, vždy očekávají, že naměří přesné hodnoty. Jen s minimálními, výrobcem přípustnými odchylkami.

A právě aby se mohli stavaři na svůj přístroj spolehnout, musí ho čas od času nechat zkalibrovat. Nejde ale jen o dobrý pocit a nesnáze, kterým chcete seřízeným přístrojem předejít. Jde také o zákonnou podmínku měření, kterou potřebujete splňovat. A jak je u nás zvykem, potřebujete na to „papír”. Jinými slovy osvědčení, které zaručuje funkčnost a třídu přesnosti vašeho přístroje. 
 

Jak často kalibrovat

Abyste splnili všechny příslušné normy a předpisy, nechejte svůj přístroj zkontrolovat, seřídit a zkalibrovat alespoň 1x ročně. Váš nivelační přístroj je citlivé zařízení a musíte s ním nejen šetrně zacházet, ale také každoročně, pravidelně kontrolovat.

Na koho se s kalibrací obrátit

Kalibraci nivelačních přístrojů by neměl provádět jen tak „někdo na koleni v garáži”. Doporučujeme způsobilé kalibrační středisko, které vám vystaví tzv. kalibrační list dle veškerých platných norem a standardů (případně osvědčení o seřízení přístroje, které z části nahradí kalibrační protokol). Vydává se na konkrétního uživatele.

Na kvalitní servis se můžete obrátit s přístrojem jakékoliv značky. Důležité je také, aby servisní středisko dokázalo nejen přístroj zkontrolovat, ale také opravit zjištěné nedokonalosti. Opravu by měli provést po vašem předchozím schválení postupu i ceny.

Potřebujete kalibraci? Zavolejte nám na 800 123 228.
 

Kolik stojí kalibrace?

U nás stojí základní kontrola, rektifikace a kalibrace měřících přístrojů přibližně 950 Kč bez DPH. Záleží však na servisních pracích, které je nutné provést. Orientačně se ceny pohybují takto:

 Platební metody